آبرسان یا مرطوب کننده؟ (تفاوت آبرسان و مرطوب کننده )

دسته بندی:دسته بندی مقاله

8 تیر 1400 (0) 6558
آبرسان یا مرطوب کننده؟ (تفاوت آبرسان و مرطوب کننده )
پوست دهیدراته بطور معمول، آب خود را بدلیل تغذیه نامناسب و عوامل محیطی از دست داده است. بنابراین در چنین زمانی ضروری است که به کمک ترکیبات آبرسان، به پوست کمک کرده تا آب را در بافت پوست حفظ کند. در مقابل، پوست خشک به پوستی گفته می شود که فاقد چربی های ضروری است یعنی میزان ترشحات غدد سباسه بقدر کافی نمی باشد تا سد محافظتی پوست را تامین کند.

تفاوت انواع مرطوب کننده ها و شناخت انواع آن ها


در وهله اول، بسیار ضروری است که بدانیم بین پوست خشک و دهیدراته (پوستی که میزان آب در بافت آن کاهش یافته است) تفاوت وجود داره و شناخت آن ها به انتخاب بهتر محصولات آرایشی و بهداشتی، کمک شایانی می کند.


پوست دهیدراته بطور معمول، آب خود را بدلیل تغذیه نامناسب و عوامل محیطی از دست داده است. بنابراین در چنین زمانی ضروری است که به کمک ترکیبات آبرسان، به پوست کمک کرده تا آب را در بافت پوست حفظ کند. در مقابل، پوست خشک به پوستی گفته می شود که فاقد چربی های ضروری است یعنی میزان ترشحات غدد سباسه بقدر کافی نمی باشد تا سد محافظتی پوست را تامین کند. چنین پوست هایی نیاز دارند که به کمک انواع چربی ها و ترکیب سرامید، سد محافظتی پوست را بازیابی کنند. پوست خشک، یکی از انواع قطعی تیپ پوستی می باشد در حالیکه پوست دهیدراته یک موقعیت موقتی است که انواع پوست حتی پوست چرب نیز می تواند این موقعیت را تجربه کند.
یکی از راههای شناخت بین پوست خشک و دهیدراته، ظاهر آن ها می باشد که در پوست خشک، حالت پوسته پوسته، بهمراه قرمزی و التهاب دبده می شود در حالیکه در پوست دهیدراته، پوستی سفت و کشیده به همراه رنگ پریدگی و چهره ای گرفته و خسته را انتظار خواهیم داشت.

 

 

تفاوت آبرسان ها و مرطوب کننده ها

 

ساده ترین توضیح برای تفاوت بین آبرسان ها و مرطوب کننده ها، اینکه آبرسان ها ترکیباتی هستند که پیوندی با آب برقرار می کنند و مولکول های آب را در بافت پوست حفظ می کنند، در حالیکه مرطوب کننده ها ترکیباتی هستند که با ایجاد یک سد محافظتی بر روی پوست از خروج آب به بیرون از بافت پوست جلوگیری می کند.
در اینجا ضروری است با برخی اصطلاحات که در مورد آبرسان ها و مرطوب کننده ها بکار برده می شوند، آشنا شویم. عباراتی همچون (Humectant)، (Occlusive) و (Emollient). 
Humectant: همان ترکیبات آبرسان هستند که با مولکول های آب از منابع محیطی مختلف پیوند برقرار کرده و آن ها را در میان بافت پوست حفظ می کنند تا پوست را شاداب و باطراوت نگه دارند. ترکیبات آبرسان در محیط هایی که رطوبت بالایی دارند، بهترین عملکرد را از خودشان نشان می دهند، بدلیل اینکه از هوای اطراف پوست، قادرند آب را جذب کنند. مشکلی که این نوع ترکیبات دارند، در محیط های خیلی خشک و در فصول سرد سال بروز می کند. بدلیل رطوبت خیلی کم هوا، ترکیبات آبرسان، از لایه های زیرین پوست، آب را به سمت خارج پوست کشیده و باعث از دست رفتن رطوبت پوست می گردند. شناخته شده ترین این ترکیبات، گلیسیرین، هیالورونیک اسید، اسیدهای آمینه، اوره و... می باشد. 
Occlusive: مسدود کننده ها، ترکیباتی هستند که آن ها را به اشکالی نظیر وازلین، لانولین، موم، دایمتیمون، سیلیکون و روغن های معدنی می توان شناسایی کرد. این مواد با ایجاد یک سد محافظتی فیزیکی بر روی پوست از خروج آب و از دست رفتن آب میان بافتی پوست جلوگیری می کند. 
Emollient: ترکیباتی هستند که انواع روغن ها، چربی ها، استرها، اسیدهای چرب در این دسته قرار می گیرند و نرم کننده پوست هستند. اینگونه مواد به کاهش التهابات پوست و همچنین خارش آن کمک می کنند. 

 

کدامیک از ترکیبات، مناسب پوست شماست؟

 

 

ترکیبات آبرسان گزینه مناسبی برای افرادی با پوست چرب و مستعد آکنه هستند که هیچگونه لایه اضافه ای بر روی پوست بجا نمی گذارند و منجر به بسته شدن منافذ پوست نمی گردد. همچنین این ترکیبات برای افرادی که دارای چین و چروک ریز هستند نیز مناسب می باشد چون با حفظ آب، به از بین رفتن این خطوط بر روی پوست کمک می کنند. لازم به یادآوری است که در فصول سرد سال و در مناطق خشک اینگونه ترکیبات ممکن است که با کشیدن آب از لایه های زیرین پوست به سمت سطح آن، منجر به از دست رفتن رطوبت گردد.
ترکیبات امولینت برای انواع پوست قابل استفاده هستند. پوست های خشک و حساس، از مزایای این دسته از ترکیبات، بهره بهتری خواهند برد، جاییکه با حفظ سد طبیعی محافظتی پوست، از بروز خشکی و التهابات ناشی از آن جلوگیری می کنند.
ترکیبات مسدود کننده، برای آن دسته از افرادی که خشکی های شدید پوستی را دارند و یا حتی دچار اگزما و آسیب های دیگر پوستی هستند که به تحریک پذیر شدن پوست آن ها منجر شده است، بسیار مفید و ضروری هستند. این دسته ترکیبات برای پوست های چرب و مستعد آکنه، اصلا مناسب نیستند چون با بسته شدن منافذ، بروز آکنه را در آن ها تشدید خواهد کرد. این ترکیبات در فصول سرد سال و در مناطق خشک، بسیار حائز اهمیت هستند که با مهار از دست رفتن آب میان بافتی پوست، به حفظ رطوبت پوست کمک می کنند.
در نهایت، برای داشتن پوستی سالم و شاداب، عوامل مختلفی نظیر تغذیه، استرس، عوامل محیطی و ... نقش دارند و حفظ طراوت پوست منوط به مراقبت های روزانه هر نوع پوست می باشد تا بهترین نتیجه حاصل گردد.

 


نظرات