دسته بندی :گروه 2

  • 1399/10/20#
  • (0)#
  • 1598#

مراقبت از پوست کودک

 

اگر نوزادتان در دوره کامل به دنیا آمده بود، احتمالاً فکر می‌کردید که پوست او نیز مثل بقیه (اکثر) اعضای بدنش است، کاملاً شکل گرفته و آماده است تا در دنیای خارج به زندگی ادامه دهد. در حالی که واقعاً این لایه به عنوان اولین خط دفاعی فرزندتان (در برابر دما، میکروب‌ها و عفونت ها) عمل می‌کند. پوست او متفاوت از پوست بالغ شماست.

اکنون متخصصان پوست می‌دانند که واقعاً تمامی سطح  پوست نوزاد در خارج از رحم خصوصاً طی یک سال زندگی پس از تولد نیز به تکامل ادامه می‌دهد

پس از تولد، پوست نوزاد باید با محیط نسبتاً خشک و کاملاً جدید بیرون منطبق شود. طبق یافته های پژوهشی درباره اندازه‌گیری میزان از دست رفتن آب از طریق پوست، در میان نوزادان، کودکان سه تا شش ماهه بیشترین تعرق و تبخیر بدن را دارند. بچه‌های مبتلا به بیماری هایی مثل درماتیت آتوپیک (التهاب پوست) نیز به همین صورت هستند.

پوست نوزادان از نظر ساختاری با پوست افراد بالغ متفاوت است. سلول‌ها کوچک‌تر و فیبرهای کلاژن نازکترند. نسبت به پوست افراد بالغ، این پوست حاوی عوامل مرطوب کننده طبیعی کمتر و ملانین کمتری است که باعث می‌شود نوزاد زودتر آب بدن خود را از دست بدهد. پوست نوزادان PH بیشتری نسبت به پوست افراد بالغ دارد که باعث می‌شود، نسبت به پوست افراد بالغ آسیب‌پذیرتر باشد.

 

علت التهاب پوست در کودک

 

بیماری های آلرژیک معمولاً به شیوه مشابه شروع می‌شوند و ادامه می‌یابند. التهاب پوست اولین نشانه‌ است بیماری های پوستی در نوزادان است و اکثر کودکان با التهاب غشای مخاط بینی یا تنگی نفس، التهاب پوست را نشان می‌دهند. ابتلای فرزندتان به التهاب پوست به چند عامل بستگی دارد: عوامل محیطی مثل سموم، عفونت های زودهنگام، حیوانات اهلی، آلوده کننده های محیطی، دخانیات، آنتی بیوتیک و مواد شیمیایی و نیز مولفه ارثی. در واقع، دانشمندان درحال بررسی و تحقیق برای شناسایی ژن‌های مسئول بیماری التهاب پوست هستند تا به درمان مناسب دست یابند. جهش در ژن فیلاگرین ظاهراً در التهاب پوست نقش دارد.

به اعتقاد پروفسور مایکل کورک، متخصص پوست، با حفظ لایه های پوست و پیشگیری از ورود آلرژی ها و مواد زیان‌رسان از طریق پوست، از ابتلا به التهاب پوست نوزادتان جلوگیری کنید. بهترین روش برای انجام دادن این کار مراقبت منظم و استفاده از محصولات خاص برای پوست لطیف کودک است.

 

برای مراقبت از پوست کودک از چه محصولی استفاده کنیم؟

 

آنچه برای شستن نوزاد به کار می‌رود، باید در حد امکان لطیف باشد. البته محصولات ساخته شده مخصوص کودکان مانند  محصولات کودک بیوتی سیلک  و محصولات کودک بارنیا عالی‌اند. روغن یا ژل هایی که از مواد معدنی تهیه شده اند برای حفاظت از پوست مناسب اند. این محصولات حتی برای درمان التهاب پوستی نیز استفاده می‌شوند و ناراحت کننده نیستند، پوست را نرم می‌کنند و منافذ پوست را مسدود نمی‌سازند. این مواد از نظر شیمیایی خنثی هستند (بنابراین، به احتمال زیاد باعث واکنش پوست نمی‌شوند) و نسبت به اکثر روغن های گیاهی، ثبات بیشتری دارند. حتی کرم های محافظ پوست حاوی روی بسیار موثراند

 

تعداد نظرات ثبت شده :0 نظر

فرم ارسال نظر
  • دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....